[:tr]Amazon’un ‘drone’ planları suya düştü ![:]

drone

[:tr]Amazon’un ‘drone’ planları suya düştü ![:]

[:tr]İnsansız hava araçları ile ilgili yeni kararlar alan Amerikan Federal Havacılık Kurumu, Amazon’un bu araçlar ile yapmayı planladığı teslimat planlarının önüne taş koydu. Yeni yasalara göre ticari amaçlı uçuşların özel bir pilot sertifikasına uçuş hızı 161 km olarak sınırlandırıyor. Uçuşların yerden 152 metre yükseklikte olması gerekliliği de yeni yasalar arasında yer alan bir diğer madde olarak dikkat çekiyor.

Amazon’un Küresel Kamu Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Paul Misener, FAA’in taslak kararlarının bir iki yıl içinde uygulamaya konulabileceğini ama yine de Amazon’un Prime Air programının uygulanmasına engel olacağını söylüyor. Amazon, Prime Air ile müşterilerine yarım saat veya daha kısa sürede teslimat yapma planı yapıyordu.

Amazon’un yeni kurallar çerçevesinde gerekli izinleri almak için önemli bir çaba sarfetmesi bekleniyor. İnsansız hava araçlarıyla birlikte  önemli zaman avantajı kazanacak şirket, bunun yanı sıra bu teknolojinin sunduğu maliyet avantajından da faydalanmak istiyor. İşin içine Google ve Alibaba’nın da yaptıkları test çalışmalarıyla girdiğini düşünürsek, hali hazırda ertelenen insansız hava aracı ile teslimat planlarının yakın gelecekte tekrardan gündeme geleceğini söyleyebiliriz.

 

Kaynak: http://www.btnet.com.tr/97841-amazonun-drone-planlari-suya-dustu.html[:]

Yorumsuz

Bir Cevap